Ako vybrať posilňovací stroj?

Po prvé si musíte ujasniť, na čo by vám mal posilňovací stroj slúžiť. Chcete posilňovať celú hornú časť tela, nohy alebo len jednu partiu tela? Máte priestory pre viac strojov alebo máte miesto len pre jeden multifunkčný stroj? Ďalším faktorom sú vaše finančné prostriedky.

Po prvé si musíte ujasniť, na čo by vám mal posilňovací stroj slúžiť. Chcete posilňovať celú hornú časť tela, nohy alebo len jednu partiu tela? Máte priestory pre viac strojov alebo máte miesto len pre jeden multifunkčný stroj? Ďalším faktorom sú vaše finančné prostriedky.

Doba čítania 5 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk
  • V žiadnom prípade nepodceňujte nosnosť stroja predpísanú výrobcom! Mohlo by dôjsť k poškodeniu stroja, prípadne k vášmu zraneniu alebo k zraneniu človeka, ktorý vám bude pomáhať.

Rýchle odkazy:
Najobľúbenejšie kladkové stroje 
Populárne posilňovacie stroje (stredná cenová kategória)
Populárne stroje pre jednu partiu alebo najlacnejšie variácie multifunkčných strojov
Najobľúbenejšie hrazdy

Výber posilňovacieho stroja

V dnešnej dobe už existujú posilňovacie stroje na každú partiu tela, dokonca aj sval (Scottovov stroj - biceps, Leg-press - stehná, Packdeck - prsia). Ak nedisponujete príliš veľkým skladným priestorom, tak je pre vás najlepšia kombinácia multifunkčného kladkového stroja a bench-press lavice, touto kombináciou si precvičíte celú hornú časť tela. Ak však chcete naozaj kvalitné a efektívne cvičenie je lepšie kúpiť si viac strojov.

Kladkové stroje slúžia na efektívne precvičenie trapézových svalov, tricepsov, ale tiež bicepsov. Stroj tvorí jednoduchý mechanizmus kladky a lana. Kladka je buď umelohmotná bez ložiska (viac trenia a väčšie opotrebenie) alebo z iného materiálu a s ložiskom, čo nám ponúka plynulejší chod a menšie opotrebenie. Laná máme oceľové, alebo konopné. Výnimočne sa používajú namiesto lán reťaze. Na údržbu sú najjednoduchšie oceľové laná. Konopné sa môžu po čase trhať a reťaze potrebujú namazať a špinia. Závažia sú v ideálnom, ale drahšom prípade súčasťou stroja (tehličky) a vyberajú sa len pomocou presúvania kolíka alebo si ich dopĺňate sami pomocou kotúčov.

Kladkové stroje sa vyrábajú v prevedení jednej veže alebo dvoch veží, ktoré sú od seba vzdialené okolo 2 až 3 metrov. Čo je veľmi náročné na priestory, avšak nám to umožní posilňovať ďalšie možné variácie cvičiacich úkonov a striedaním týchto úkonov získame na efektivite cvičení.

Na konštrukcii upevnené bench-pressy môžu čiastočne nahradiť kladkové stroje. Ak je k nim polohovateľná lavica, dajú sa na nich efektívne precvičiť trapézové svaly a oproti kladkostrojom aj prsné svaly. Avšak prichádzame o efektívne posilňovanie rúk.

Strojov na nohy je tiež celá škála. Máme leg-presy (tlaky na nohy), stroje na predkopávanie a zakopávanie (prednej a zadnej strane stehien), stroje na drepy, znožovanie a roznožovanie. Opäť záleží na priestore, ktorý máme. Či sa uspokojíte s jedným multifunkčným strojom, prípadne či chcete na každý sval jeden stroj. Pri týchto strojoch je potrebné dbať na nosnosť a poistné zariadenie, pre prípad keby vám už došli sily!

Stroje na brušné svalstvo a hrazdy sú už výrazne skladnejšie a je to ten najjednoduchší a najlacnejší variant na cvičenie. Ak chcete mať ploché, vypracované bruško, tak si vyberte týchto strojov viac (priame a šikmé brušné svaly). Tým najpohodlnejším variantom sú tzv. Rollery.

V prípade, že má stroj odkladisko na váhové kotúče a vy také kotúče vlastníte, tak si v prvom rade zistite vŕtanie, aby vaše kotúče sedeli na stroj, ktorý si zvolíte.

Akú nosnosť stroja zvoliť?

Na strojoch, oproti laviciam, je nosnosť pominuteľná. Na kladkových strojoch napríklad dochádza k odľahčovaniu lavice, na ktorej sedíte, preto je napríklad u nej dôležitejšie dbať na pevnosť kladky, lana a tuhosť konštrukcie. Nosnosť na stroji si dôkladne prečítajte a vždy zvoľte o niekoľko desiatok kilogramov viac ako vážite. Stroj potom bude stabilnejší a bezpečnejší.

Avšak je dôležité vždy voliť zodpovedajúcu alebo aj oveľa vyššiu nosnosť stroja. Je to známka pevnosti, tuhosti a svojim spôsobom aj bezpečnosti.

Ak má stroj kladkový mechanizmus dávajte si pozor na svoje lano či reťaz. Pád stokilogramového závažia na vaše nohy alebo novú plávajúcu podlahu by vás zrejme veľmi nepotešil.

Napríklad keby na rolleroch nedošlo k zvoleniu správnej nosnosti, mohlo by po pár cvičeniach dôjsť ku deformácii stroja. Stroj by stratil na efektivite a vášmu bruchu a najmä chrbtu by škodil.

Ďalšie dôležité faktory pri výbere?

Zamerajte sa na skladnosť, cenu, záruku a servis. V dnešnej dobe je trh presýtený nekvalitnými dovozovými strojmi. Zamedzte tomu, aby sa z vášho stroja stal len vešiak a dajte si pozor na cenu. Za 400 eur kvalitný posilňovací stroj proste nezoženiete. Lacné výrobky väčšinou klamú na materiáli rámu, kladiek, lán atď. Nevyhnutná u väčšiny posilňovacích, zvlášť multifunkčných strojov, je polohovateľnosť. Každý je inak vysoký, u každého cviku musíte byť inak položení. Zistite si záruku a servis. Pred nákupom si všimnite, na akú dobu predajca ponúka možnosť reklamácie a servisu. Je lepšie si vybrať predajcu, ktorý vám ponúka to, že v prípade poruchy príde až za vami, ako predajcu, ktorému by ste stroj museli posielať späť.

Zdroj: insportline.sk